no to rasizm-0117.01.2015 r. w hali "Olimpia" w Górze, odbyła się III edycja turnieju w walce z rasizmem w sporcie. Pomysłodawcą turnieju jest Pan Damian Wiśniewski, trener juniorów młodszych miejscowej Pogoni. Idea turnieju zrodziła się na jednym ze szkoleń na, którym nawiązałem współpracę ze stowarzyszeniem "Nigdy Więcej", zajmującym się walką z rasizmem. Tematyka tego problemu, zainteresowała mnie na tyle, że postanowiłem działać pod szyldem stowarzyszenia i włączyć się do ogólnopolskiego projektu „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Z roku na rok inicjatywa ta zyskuje coraz to większe zainteresowanie wśród lokalnej społeczności. A co za tym idzie, zwiększa się zasięg podjętych działań, na rzecz przybliżenia tematyki jaką jest rasizm, i jak należy z nim walczyć.

Turniej zaczął się od przywitania przybyłych na turniej drużyn. Po raz kolejny udział w imprezie wzięły drużyny: MKS Pogoń Góra 98, MKS Pogoń Góra 99, Korona Wschowa, Rawia Rawicz i goszczące po raz pierwszy zespoły: Polonia Leszno i Orla Wąsosz. Po krótkim przemówieniu wygłoszonym przez jednego z zawodników Pogoni, rozpoczęły się wzmagania piłkarskie.

Najlepszym zespołem okazała się być broniąca tytułu Korona Wschowa, która w finale pokonała Orlę Wąsosz 1:0. Ostatni stopień podium należał do Pogoni Góra 99, która w stosunku 3:0 wygrała z Polonią Leszno.  Miejsca 5-6 zajęły dwie pozostałe drużyny: MKS Pogoń Góra 98 i Rawia Rawicz.  Każdy z zespołów otrzymał puchar i piłkę za uczestnictwo w turnieju, a także mógł skorzystać z materiałów edukacyjnych na rzecz podjętej inicjatywy. Wybrano też najlepszego zawodnika, strzelca i bramkarza turnieju. Następnie głośnym okrzykiem pożegnalnym: „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” zakończyliśmy tegoroczne wzmagania piłkarskie, w oczekiwaniu na kolejną edycję.

Wielkie podziękowania dla sponsorów i partnerów projektu: Ośrodek Kultury Fizycznej w Górze, Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, Pizzeria Della Casa, Salon fryzjerski „Pati”, Kwiaciarnia Gardenia, Geos, Grafi, Runoland, Parkowa Bis.

no to rasizm-01

no to rasizm-01

no to rasizm-01